Türkiyeden Haberler

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eyüp Şubesi’nden Açlık Grevi

Aleviler, Kürt illerinde süren katliamlara tepkilerini sürdürüyor. İstanbul’da PSAKD Eyüp Şubesi üyeleri de bölgedeki ölümlerin durdurulması için bir günlük açlık grevine başladı.

Cemevi önünde yapılan eylemde konuşan PSAKD Şube Başkanı Hüseyin Güzelgül, Suruç ve Ankara’da yaşanan katliamları hatırlatarak Kürt illerinde yaşanan katliamlara dikkat çekti.

3 aylık bebekten, 70 yaşındaki yaşlılara kadar insanların öldürüldüğünü söyleyen Güzelgül, “Cenazelerin kurda kuşa yem edilmesini sağlayan bir iktidar ile karşı karşıyayız” dedi.

ABF öncülüğünde çok sayıda Alevi örgütünün günlerdir açlık grevinde olduğunu hatırlatan Güzelgül, yaşananlara sessiz kalmamak için bir günlük açlık grevi yapacaklarını duyurdu.

DİYANET’E TEPKİ

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘Cemevleri kırmızı çizgimizdir’ şeklinde açıklama yaptığını hatırlatan Güzelgül, bu açıklamanın Alevilere yönelik nefret söylemi olduğunun altını çizdi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın nefret suçu işlediğini kaydeden Güzelgül, “Biz de diyoruz ki; Diyanet’in kaldırılması kırmızı çizgimizdir” diye konuştu. .

PSAKD Şube Sekreteri Nebahat Bektaş ise her güne yaşam kültürlerine yönelik asimilasyoncu, inkarcı, hakaret içeren ve nefret kokan açıklamalarla başladıklarını söyleyen Bektaş, Diyanet İşleri Başkanı’nın yaptığı açıklamalarla, hükümetin Alevilere yönelik bakış açısını ortaya koyduğuna vurgu yaptı. Bektaş, “İktidarın bizimle ilgili samimiyetsizliği, ikiyüzlülüğü bir kez daha ortaya çıktığı gibi, Diyanet’in dini otorite olduğu gerçeğini bize bir kez daha göstermiş oldu” dedi.

Alevilerin Hz.Hüseyin’den bugüne kadar katliamlarla sınandığını belirten Bektaş, Sur, Nusaybin, Silopi, Dargeçit ve Derik başta olmak üzere birçok yerde Kürt halkının katledildiğini, buna sessiz kalmayacaklarını söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün