Türkiyeden Haberler

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya şubesi’nden “Gazi Cemevi” için eylem

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya şubesi tarafından yapılan açıklamada “Alevilerin hedef tahtasına geldiği” belirtilerek Gazi Cemevi’nde yaşanan olaylara tepki amaçlı basın açıklaması gerçekleştirildi.

Malatya Emeksiz Üst kavşağında gerçekleşen eyleme bazı sivil toplum kuruluşları ile siyasi partilerde destek verirken, açıklamayı yapan PSAKD Malatya Şube Başkanı Songül Tunçdemir, 1 haftadır Gazi Cemevine yapılan polis müdahalelerine tepki göstererek şu açıklamalar yer verdi: “Kürt illerini harabeye çeviren siyasi iktidar; aydınlar, sendikacılar, gazeteciler, inanç örgütleri üzerinde baskıyı alabildiğine arttırmış durumdadır.

Basın açıklamamıza başlamadan önce Artvin Kafkasör yaylasının Cerattepe bölgesinde maden çıkartılmasına engel olmak isteyen ve polis saldırısına uğrayan, çevresinin ve yaşam alanlarının tahrip edilmesine istemeyen emekçilerin direnişini selamlıyoruz…..

Türkiye fiili başkanlıkla, kelimenin tam anlamıyla diktatöryal bir yönetim anlayışıyla yönetilmek isteniyor. Tüm toplumsal kesimlerin örgütlenme, hak arama, söz söyleme, itiraz etme hakkı yok edilmektedir.

“ALEVİLER HEDEF TAHTASINA ÇEVRİLDİ”

Son zamanlarda Alevi toplumu, örgütleri adeta hedef tahtasına çevrilmiş durumdadır.

Alevi evlerinin işaretlenmesi, örgüt yöneticilerinin tehdit edilmesiyle başlayan süreç, Adana’daki cemevine dinci selefi bir gurubun cem erkanı yürütüldüğü sırada Erkan yürüten canları tehdit etmesi kabul edilemez.  Saldırıların bir diğer ayağı yargı üzerinden yapılmaktadır. 2015 yılında Erzincan Pir Sultan Abdal şubesi yöneticileri Gezi eylemlerine katıldıkları için evleri basılmış, dernek faaliyetleri gerekçe gösterilerek tutuklanmışlardı.

Erzincan Pir Sultan Abdal şubesi yöneticileri için hazırlanan iddianamede gezi eylemlerine katılmak, savaşa karşı barış mücadelesi vermek ve Eşit Yurttaşlık hakkını savunmak gibi gerekçelerle onlarca yıla varan cezalar verilmiştir.

Tek suçu Aleviler üzerindeki Asimilasyon ve İnançsal kırım politikalarına karşı, Eşit Yurttaşlık mücadelesi vermek olan Erzincan Pir Sultan Abdal şubesi üye ve yöneticilerine verilen bu cezaları, haksız bulduğumuzu belirtiyoruz.

“SALDIRILARIN GELDİĞİ SON NOKTA”

Son olarak da 14 şubat’tan beri Gazi Cemevimize yapılan silahlı, gaz bombalı polis ablukası, Alevilere yönelik saldırıların geldiği noktayı göstermektedir.”

Tam bir haftadır, Gazi Cemevimize yönelik biber gazı, tomalar, tazyikli su ve sadece plastik mermi değil, gerçek mermilerle saldırıyorlar.

Bir çok canımızın yaralandığı saldırılar hala devam etmektedir. Bir yandan cemevimize statü safsatası ile kendine biat edecek Alevisini yaratmak isteyen devlet, şimdi de ‘’devletin Alevisi olmayacağız ‘’ diyen cemevlerimize saldırarak diktasını perçinlemek istemektedir.

“KENDİ DÜŞKÜNLÜKLERİNE ORTAK EDİYORLAR”

Bir yandan Alevilerte yönelik saldırılar devam ederken diğer yandan Erzincan HBVAKF’na bağlı Cemevinde Davutoğlu’nun yaptığı ziyaret sürecinde Cem erkanına dahil edilmesi ve pir makamına oturtulması, Kutsal on iki hizmetten biri olan semahımızı Pirsiz ve Nursuzlara niyaz ettirilmesi yolumuz, ikrarımız gereği kabul edilemez.

Ülkede bu kadar katliamın müsebbibi olanlarla toplumumuzu zülme mi ortak etmek istiyorlar.
Yoksa iki maaş koparacaklar diye toplumumuzu düşkünlüğe mi sürükleyecekler.
Alevi toplumunu bu kadar çaresiz mi görüyorlar ki kendi düşkünlüklerine biz Alevileri de ortak ediyorlar..

Kadim tarihimizde katliamları, inkar ve asimilasyonları Ebu Suud’u öven yaklaşımları hak görmüş bir akıl, bugün bizleri kendi yaptıkları katliamları meşrulaştıran bir zeminde yanına çekmek ve katliamlarını meşru kılarak, şirin demokrat olarak görünmek istiyor.

“TARİH BOYUNCA HAKKİKAT AŞKIYLA YÜRÜDÜK”

Cemevlerimizin yapımında, hak mücadelelerimizde bizleri bir an bile yalnız bırakmayan bu ülkenin devrimcileri, yurtseverleri gaz bombaları ve gerçek mermilerle vurulmaktadır.

Bizler tarih boyunca hep Hakikat aşkıyla yürüdük eksiğiyle, yanlışıyla bizleri yalnız bırakmayanlar ise ülke ve dünya devrimcileri olmuştur. Biz Aleviler, softaların kuyrukçusu, düşkünlerin kuyrukçusu olmayacağız, bunu kendimize hakaret sayarız. Birkaç nefis kurbanı aklı evvel düşkünün ve onları hizaya çeken zulümkarın pozlarıyla bu toplum düşürülemez.

Alevilerin hak mücadelesi, Güneydoğu’da yürütülen savaşı unutturmak ve gündem değiştirmek adına dolgu malzemesi olarak kullanılamaz. Alevi kurumları bu çirkin oyuna alet olmayacaklardır. Alevi düşmanlığı tescillenmiş bir zihniyetten hiçbir beklentimiz yok

.”DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Aleviler Sosyal Demokrat, Devrimci, Sosyalist, Yurtseverdirler. Faşist, Milliyetçi ve Softa değillerdir buda böyle biline ve Bundan sonra da Alevileri İktidarın koynuna itenlere, 72 Millete aynı nazarla bakan Alevileri Milliyetçilikle terbiye etmeye çalışanlara, Yezid aklına uyup Alevileri ve Cemevlerini Sunni ve Şii iktidarcı akılla softaların merkezi haline getirmek isteyenlerin karşısında direneceğimize dair. Alevi Halklarına, Kadim Tarihimize, Hakikati taşıyan Mürşitlerimize, Ocaklarımıza ve Pirlemize kamuoyu önünde söz veriyoruz.”

http://www.gunestv.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün