HaberlerTürkiyeden Haberler

PSAKD ” 12 Eylül devrimcilere,yurtseverlere ve Alevilere karşı işlenmiş bir insanlık suçudur”

PSAKD (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği) Genel Merkezi 12 Eylül 1980 Askeri darbesinin yıldönümü sebebiyle yazılı açıklama yaptı.

“12 Eylül,devrimcilere,yurtseverlere ve Alevilere karşı işlenmiş bir insanlık suçudur.” PSAKD’nın açıklaması şöyle devam etti:

Eşitlik adalet ve demokrasi gibi değerleri bünyesinde üretip çoğaltarak yaşayan Aleviler her dönem şeriatın ve faşizmin hedefi olmuştur. Bu gerçeklik 12 Eylül Faşist darbesinde de değişmemiş, binlerce Alevi mahallesi, köyü arama bahanesi ile talan edilmiş,yüzbinlerce Alevi sürgün edilirken yüzlerce genç ise katledilmiştir.

Aleviler özgürlük ve demokrasi bilincini Devrimcilerle birlikte vermiş bir halktır.

12 Eylül tarikat ve şeriatçıların dostu, eşitlik ve adaleti savunanların ise düşmanıdır.

Ülkemizde faşizm dinci gericilikten beslenmektedir.
12 Eylül darbesi’nden sonra tarikatların önü dahada açılmış, Alevi köylerine camiler yapılmaya başlanırken, ilkokullarda din dersleri zorunlu hale getirilmiştir. Toplumun bilim,sanat, demokrasi, eşitlik gibi değerlerden uzaklaşarak gericileştirilmesi Alevilerin baskı altına alınmasıyla paralel devam etmiştir. Devrimciler katledilirken zaten yasaklı olan Alevilik kuşatma altına alınmıştır.

Darbenin tohumları Maraş, Çorum, Malatya’da Alevi katliamları yapılarak atılmış meyvesi ise, sayısız katliamların yanı sıra Madımak ve Gazi katliamları olmuştur. Bu gün tarikatların ülkeyi yönetiyor olmasının temellerini 12 Eylül darbecileri atmıştır.Bu darbe 12 Eylül 1980’de başlatılan ve günümüzde hala devam eden bir süreçtir. Tüm bunların karşısında Aleviler devrimcileri, demokratları her yerde ve koşulda desteklemeye devam etmektedir. Bizler laiklik ve özgürlük mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğimizi haykırırken, darbecilere ve onun destekçilerine karşı olan mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz.

Şeriata karşı demokrasi, sömürüye karşı özgürlük mücadelesini Devrimcilerle omuz omuza vermeye devam edeceğiz.

Faşizme karşı yaşasın halkların kardeşliği.
Darbeler insanlık suçudur.

PİR SULTAN ABDAL
KÜLTÜR DERNEĞİ
GENEL MERKEZİ

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün