Türkiyeden Haberler

PSAKD, Tüm canlarımız teröre karşı seslerini yükseltmelidir

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği( PSAKD ) dün Ankara Kızılay meydanı’nda gerçekleşen katliam nedeniyle basın açıklaması yayınladı.

Ankara-Kızılay da 37 masum canı katleden yüzlercesini de yaralıyan düşüncenin, görüşün, fikrin, insanım diyenin aklından oluşmuş bir düşünce olmasa gerek. Ne adına yapılmış olursa olsun. İnsanları kurtarma, özgürleştirme, adına masum halkı katletmek ve yüzlercesini de sakat bırakmak sağlıklı düşünen insanların fikri zikri, düşüncesi olamaz. Bunu haklı çıkartacak hiçbir ilke ve düşünce olmasa gerek.

Bu günlere nasıl geldik? Bunları kimler böyle ölüm makinesi haline getirdi? Bu topraklar geçmişte halkı katleden katiller yetiştirdi, o katillerin isimlerini kimse anmaz, söylemez iyi bir şekilde yad etmez. Dostluğu, kardeşliği, barışı, sevgiyi ilke edinmiş Mürşitler, Pirler, Canlarda yetiştirdi. Daha nice ulu insanlar hepsi  gönüllerimizde, dillerimizde. Pirimiz Pir Sultan Abdal “haktan bize bizden halka zülüm yok/ İmanım var vadesize ölüm yok” derken Mürşidimiz Hünkâr Hacı Bektaş Veli “Sevgi Muhabbet kaynar yanan ocağımızda, bülbüller şevke gelir gül açar bağımızda hırslar kinler yok olur aşk meydanımızda Aslanlarla ceylanlar dost tur kucağımızda”  Hakkın, Allahın kullara zulüm edemeyeceğini, insanında insana zulüm ederse bizim yanımızda yerinin olamayacağını,  kâmil insan, iyi insan, topluma yararlı insan olabilmek en büyük erdemimiz oldu.

kazanımız da sevginin kaynadığını konuşarak anlatarak güzellikleri paylaşarak büyüttüğümüzü, dertleri sorunları sıkıntıları paylaşarak ta yok ettiğimizi,  insanların içerisindeki kötü duyguları atıp yerine dostluğu, kardeşliği, barışı, sevgiyi bir tohum misali atan anlayışı düşünceyi yok saydılar……

Yetmedi katlettiler. Her şeyi maddiyatla ölçer oldular,  yönetenler “benim memurum işini bilir” derken diğeri ise “ başı örtülü benim bacımı üniversitelere sokmadılar” diyerek halkı kamplaştırdı. İnsani değer ve ölçütler bizim için önemsiz maddi ölçüt belirleyici oldu. Geldik bu güne yetmiş iki milleti bir gören gözleri kör ettik ırkçılığı, kini ektik bu güzelim yurdumuzun topraklarına, insanları mezhebine, ırkına inancına partisine göre sınıflandırdık.  Bu gün patlamalar da yok olan, yurdun dört bir yanında sivil, resmi canlarımızın arkasından ağıtlar yakar duruma geldik.

Kendi yaktığımız ateşi kendimiz bu gün söndüremiyoruz. Biran evel analar ağlamasın, bu ülkede hukukun üstünlüğü ilke edinilmeli suçlular yargı önüne çıkartılırken herkesin yasalara saygılı birer birey haline gelmelidir. Görevi makamı mevkisi ne olursa olsun yargının kararlarını kendi emelleri doğrultusuna değil halkın ve toplumun ortak çıkarları doğrultusunda karar verir hale dönüştürüp, yargı siyasallaştırılmadan özerk hale getirilmesi gerekir. Dün balık koktuğunda tuzluyorduk koku yok oluyordu bu gün tuz kokmaya başladı ne yaparız? Yapmamız gereken tüm canların el ele verip teröre karşı seslerini yükseltmesidir.

PSAKD

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün