Türkiyeden Haberler

PSAKD Diyarbakır Şubesi’nden, Aşure Günü Etkinliği

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şubesi, Muharem ayı nedeniyle Cemevi önünde aşure etkinliği düzendi. Etkinliğe, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, HDP Diyarbakır milletvekili adayları ile Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Dayanışma Derneği (TUHAD-DER) Diyarbakır Şubesi ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yöneticileri ile çok sayı yurttaş katıldı. Etniklik alanına “Yas-ı Muharrem lokmamızı barış şehitlerine adıyoruz” yazılı pankart asıldı.

‘Yaşatılanların hesabı sorulur’

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Cafer Koluman, Kerbala katliamının yıl dönümünde Ankara Katliamı’nın gerçekleştiğini belirtti.

Kerbela olayı için her sene yas tuttuklarını ve bu senenin Yas-ı Muharrem’ini Ankara’da katledilen “Barış Şehitleri’ne” adadıklarını dile getiren Koluman, yaşatılanların hesabının sorulacağını ifade etti.

‘Yaslarımızda artık umudu konuşacağız’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbakanı Fırat Anlı ise, bin 400 yıl önce yaşatılan acının üzerine her gün acıların eklendiğinin altını çizerek, “Bizim için bu coğrafyada ön gördükleri yaşam, kaybettiklerimizi anmaktır” dedi.
Halklara dayatılan acı dolu yaşamı kabul etmeyeceklerini, bütün halkların rengiyle bir arada olacaklarını belirten Anlı, “Umuttan, güneşten, özgürlükten yanayım. Yaslarımızda, Kerbela’da umuttan konuşacağız ve direneceğiz” dedi.
Konuşmaların ardından Aşure Gulbang’ı okunarak, Alevi Pirleri dua etti. Deyişlerle devam eden etkinlikte aşure dağıtıldı. Semaha durulan etkinlik, beyaz güvercinlerin uçurulmasıyla sona erdi. (DİHA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün