HaberlerTürkiyeden Haberler

PSAKD “Hasret’i Sivas’ ta katlettiler ama Dersim’ e de ”sığmıyor”..!”

PSAKD (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği) Genel Merkezi Sivas Şehidi Sanatçı Hasret Gültekin’in heykelinin sökülerek depoya konulmasının üzerinden bir yıl geçmesine halen bu saygısızlığı devam ettirenlere tepki gösterdi.

“Aradan geçen bir yılın ardından anlıyoruz ki, Dersim’de birileri Madımak şehitlerine hakaret etmeyi kendilerine görev edinmişler.” diyen PSAKD yazısı şu şekilde devam ediyor:

Bilindiği gibi bundan bir yıl önce tam da bu günlerde Hasret Gültekin’ in heykeli sökülerek bir depoya konulmuştu. Kurumumuz adına defalarca çağrıda bulunarak bu yanlıştan, bu saygısızlıktan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini belirtmiştik.

Şehit aileleri başta olmak üzere milyonlarca Alevinin yüreğini sızlatan bu yanlışta ısrar edilmiş ve adeta üç maymun oynanmıştır. 16 Temmuz 2020 günü açılışının yapılacağı duyurulan ”Sivas Katliamı Şehitleri Anı Ormanı-Anıt Projesi” kapsamında, 33 canımızın isimlerinin de yerleştirildiği Hasret Gültekin heykeli 15 Temmuz 2020 gecesi yerinden sökülmüştü. Sökülme gerekçesi olarak ise bölgenin kutsal olduğu dolayısı ile heykelin dikilemeyeceği yönünde açıklamalar yapılmıştı. Fakat Cemevinin yakınlarında bir çok şantiye ve yapımı devam eden otopark vs. olduğuda görülmüştü.

Aradan tam bir yıl geçti. Tüm bu olanlar yetmezmiş gibi bu sefer ise Hasret’in heykeli kaçırılarak Nazmiye’de bir yere yerleştirilmiştir. Vicdanlarımızı bir kere daha sızlatan bu davranışları anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu davranışın bir açıklaması vardır o da, Dersim’de birileri Madımak şehitlerimize hakaret etmeyi kendilerine görev edinmiştir.

Madımak bizim kırmızı çizgimizdir ve öyle kalacaktır.
Tıpkı 32 canımız gibi, Hasret Gültekin’de 1993′ ün 2 Temmuz günü direnişin ve onurun sembolü Pir Sultan Abdal’ı anmak için Sivastaydı. Hasret’i Sivas’ ta katlettiler ama Dersim’ e de ”sığmıyor”..!

Alevi kamuoyuna altını çizerek belirtiriz ki;
Şehitlerimize hakarete taraf olanlarla tüm kurumsal ilişkilerimizi gözden geçireceğimizi bildiririz.
Kamuoyuna saygılarımızla.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün