Türkiyeden Haberler

PSAKD Malatya Şubesi: “Maraş Katliamı İnsanlığa Karşı İşlenmiş Bir Suçtur”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD)  Malatya Şubesi tarafından Maraş katliamının 37. Yılı nedeniyle Emeksiz üst kavşağında basın açıklaması yapıldı. PSAKD adına basın açıklamasını okuyan PSAKD Malatya Şube Başkanı Songül Tunçdemir,  37 yıl önce Maraş sokaklarından insanlığın katledildiğini söylerken,  diğer katliamlarda olduğu gibi Maraş Katliamınıda unutturmayacaklarını belirtti.

37 yıl önce 19-26 Aralık 1978 tarihlerinde Maraş sokaklarında İnsanlığın katledildiğini belirten Tunçdemir: “Bugün dünyanın lanetlediği IŞİD çetelerinin vahşeti, 37 yıl önce Maraş ’ ta Alevilere uygulandı. Devlet güçleri günlerce bu vahşete seyirci kaldı. Belediye hoparlörlerinde ‘kızıllar şehrimizi bastı, kızıllar iki insanımızı öldürdü’ gibi asılsız duyurular yapılarak sıradan vatandaşlar bile birer potansiyel katil haline getirildi.” Dedi.

“ÇOCUKLARA İŞKENCELER YAPILDI”

Tunçdemir: “37 yıl önce, Maraş ta eli kanlı katiller, önceden çarpı işaretleri ile işaretlemiş oldukları evlerde yaşayan Alevilere baltayla, sopayla, otomatik silahlarla, yanıcı maddelerle, Hitler faşizmini aratmayacak bir vahşet yaşattı. Gözü dönmüş cehalet güruh, sokaklarda Alevi Kızılbaş avına çıktı. Korku içinde evlerine gizlenmiş aileler kırk yıllık komşularının sesini duyduğunda heyecanla kapıyı açtı ama aynı komşuları tarafından katledildi. Öldürülen insanlar evleri ile birlikte ateşe verildi,kimi canlarımız ise işkence edilerek öldürüldü. Yaşlı kadınların önce gözleri oyuldu sonra bir kadına yapılabilecek en aşağılık işkenceler yapılarak katledildi. Küçük bebelerin vücutlarında onlarca hançer ve bıçak izleri vardı. Hamile kadınların karnındaki yavru çıkarılmıştı. İnsanlar kazanların içinde kaynar sularla acılar içinde can verdi. Çocukları önünde anne babaya,  anne ve babaların yanında çocuklara işkenceler yapıldı. Korku ve panik tüm şehre hakim olmuştu.”şeklinde konuştu.

“DEVLET KATLİAMLA YÜZLEŞMEK İSTEMİYOR”

Devletin katliamla yüzleşmek istemediğini vurgulayan Tunçdemir sözlerini şöyle sürdürdü: “Bundan  37 yıl önce, Maraş’ta Yüzlerce insanımız katledildi. Binlerce can yerinden yurdundan oldu. Halen devlet bu vahşetle yüzleşmedi ve yüzleşmek istemiyor. Katliamla ilgili olarak 804 kişi hakkında dava açılmış ancak çeşitli indirimlerle, beraatlarla, katiller serbest bırakılmış ve kanlı Maraş dosyası sessizce kapatılmıştır. Yani katliam meşru görülmüştür.  Aradan geçen 37 yıl içinde katliamın gerçek suçluları ve onların arkasındaki karanlık güçler ortaya çıkarılmadığı gibi katliama karışan birçok kişi, milletvekili ve iş adamı yapılarak adeta ödüllendirilmiştir.”

 “MARAŞ KATLİAMI İNSANLIĞA KARŞI İŞLENMİŞ BİR SUÇTUR”

Maraş’ın acısının  Çorum gibi,  Sivas gibi ,Dersim gibi taze olduğunu söyleyen Tunçdemir: “ Sivas’ı, Çorum’u, Maraş’ı, Dersim’i, Roboski’yi, Hrant’ı , Suruç’u, Ankara’yı, Tahir Elçi’yi unutmayacağız, unutmak ihanettir.Türkiye’nin imhacı, inkârcı ve ayrımcı zihniyetiyle yüzleşmesini talep ediyoruz ve bunda ısrarlıyız.Maraş katliamı; İnsanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Bu suçun bir numaralı sanığı devlettir.”dedi.

“ŞEHİRLERİMİZİN ANMASINA İZİN VERİLMİYOR!”

Maraş katliamı anmasına izin verilmemesini de eleştiren Tunçdemir: “37 yıldır Maraş katliamında katledilen canlarımız için Maraş’ta anma yapılmasına izin verilmiyor. İzin vermediği gibi 1978 yılında katillere karşı uygulamadığı şiddeti anma yapmak isteyen canlarımıza uyguluyor. Devletin tüm kolluk kuvvetleri anma günü seferber oluyor ve Maraş kapılarında anma için gelen hiç kimse şehre alınmıyor. Valilik resmi olarak anmayı yasaklıyor. Gerekçe olarak ta ‘şehrin huzuru bozulacak’ gibi adeta dalga geçen, alay eden bahaneler uyduruluyor. Maraş’ın hesabının sorulmasına izin vermiyorlar, şehitlerimizi anmamıza izin vermiyorlar. Çünkü Maraş’ın hesabının sorulması, Maraş’ın unutulmaması demek devletin katliamcı zihniyetinin son bulması demek.  Maraş’ın hesabının sorulması, 19 Aralık hayata dönüş operasyonu adı altında yapılan cezaevi katliamlarının, Sivas’ın, Gazi’nin, Roboski’nin Suruç’un, Ankara’nın, Lice’nin, Cizre’nin hesabının sorulması demek.” Açıklamasında bulundu.

“MARAŞ’I UNUTTURMAYACAĞIZ”

Son olarak “Farklı kültürlerin bir arada kardeşçe yaşaması için sorumlulardan hesap sorulmalıdır. “ diyen Tunçdemir sözlerini şöyle noktaladı: “Maraş Katliamı Dosyası yeniden açılmalıdır. Dava yeniden görülmelidir. Unutmak demek kabullenmek demek, unutmak demek yeni katliamlara davetiye çıkarmak demek, unutmak demek insanlığa, kardeşçe yaşama arzusuna ket vurmak demektir. Biz bu nedenle diğer katliamları olduğu gibi Maraş’ı da unutmayacağız, unutturmayacağız”

Yapılan basın açıklamasının ardından eylem olaysız bir şekilde son buldu.

http://www.gunestv.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün