HaberlerTürkiyeden Haberler

PSAKD: “Yol’umuza ait böyle bir bayram yoktur! “

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi bazı Alevi dernek yöneticileri ve İnanç Kurulu görevlilerinden Ramazan Bayramı kutlama mesajları ardından sert tepki gösterdi.

PSAKD’nin “Basına ve Kamuoyuna Duyuru” başlıklı yazısında “Tutmadıkları bir orucun bayramını kutlamak, Cemini yapmak Muaviye zihniyetini sevindirmekten başka bir şey değildir.” diyerek çok sert tepki gösterdi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi’nin duyurusu şu şekilde devam ediyor;

Kişi halden anlayınca, hakikati dinleyince,
Üstüne yol uğrayınca, ayrılmayıp duran gelsin.

Pir Sultan Abdal

Yıllardır Alevi Federasyonları tarafından ‘’Yol’umuza ait böyle bir bayram yoktur’’ diye açıklamalar yapılmasına rağmen bazı Kurum yöneticilerinden ve İnanç Kurulu görevlilerinden hala Ramazan Bayramı mesajları ve çağrıları görülmektedir. Yan yana yaşadığımız komşu inançları kendi inancımız olarak takdim etmek veya Alevi temsiliyetiyle hayata geçirmek bilerek veya bilmeyerek asimilasyona hizmet etmektedir.

Tutmadıkları bir orucun bayramını kutlamak, Cemini yapmak Muaviye zihniyetini sevindirmekten başka bir şey değildir. Yol’umuza ait olmayan ritüelleri uygulamaya çalışanları, binlerce yıl bedel ödenerek bugüne taşınan Yol’umuza sahip çıkma sorumluluğuna davet etmekteyiz. Bilindiği gibi taklit aslını çoğaltır, büyütür. ‘’Aslına ermektir hüner’’
Yol’umuz; vardan var olmayı ve kadın erkek hep bir can olmayı işaret etmektedir. ‘’Eline, diline, beline hakim ol’’ kelamıyla, ‘’yetmiş iki millete bir nazarda bak’’ düsturuyla Cümle varlığa Hakk demiş, Dört Kapı Kırk Makam (Kamil İnsan) düsturuyla ölmeden önce ölmeyi bilip, kinden kibirden arınmayı esas almıştır.

İkrar ve rızalık esasıyla, görgü -sorgu yoluyla, Talip-Rehber-Pir-Mürşit bağlılığıyla ‘’El Ele El Hakka’’ birimiz hepimiz hepimiz birimiz için yaşamalıyız. Müsahiplikle dört baş bir can olmuştur. Yol’umuz toplumcu ve paylaşımcılığı ile sevginin barışın toplumu olmuştur. Cemlerimizde evrenle birlikte Semah dönen, müşküller çözülüp rızalaşılan bir toplum olduğumuz aşikardır. Hakk meydanında Darda cemal cemale gönül temizliğini esas almıştır. Darda olana Hızır olmalı anlayışını bereketin ve umudun sembolü yapmıştır. Bağlamayla hakikat kelamlarını dillendirmiş ‘’ne ayet dinler ne kadı’’ demeyi bilmiştir.

‘’Okunacak en büyük kitap insandır’’. Gülbenglerinde Gerçeğe Hü diyerek gerçeğin bilgisine ulaşmayı düstur edinen ‘’İnsan hakta Hakk insanda’’,’’Her ne arar isen kendinde ara’’ diyerek bizlere yol göstermiştir. Bu değerler Yolumuza özgü olup başka inançlarda uygulanmamaktadır.

Evrensel değerler taşıyan Yol’umuzu bırakıp başka inançlar ve hurafeler peşinde olanları özüne dönmeye çağırıyoruz.
Aşk ile.

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ
YOL ERKAN KURULU

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün