HaberlerTürkiyeden Haberler

PSAKD:”Cenaze erkanı, katılımcıların anladığı dilde yapılacaktır.”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi, son dönemlere Alevi cenaze erkanlarında yaşanılan sıkıntı ve asimilasyona karşı mücadele çağrısında bulundu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi’nin açılmanın devamı şöyledir;

KAMUOYUNA ÖNEMLE DUYURULUR.

İnancımızın ve yolumuzun yok edilmesi için birçok çevrenin amansız bir çaba içinde olduğu da bir gerçektir. Özellikle son 20 yılda yoğunlaşmış, geçmişe göre daha da profesyonel hal almış bir kuşatma ile karşı karşıyayız. Eğitimden, giyim kuşama, kadın ve çocukların yaşam alanlarına yapılan saldırılara kadar tüm kamusal ve özel hayatımız kuşatılmıştır.

Adına Diyanet İşleri Başkanlığı denilen misyonerlik ve asimilasyon kurumu da periyodik olarak saldırısını sürdürüyor. İçimizden devşirdikleri yol duşkünleri ile de faaliyet alanlarını sanıldığından çok daha genişletmiş ve etkili hale getirmiştir. Cemevlerimizin duvarlarını yıkamayacağını anlayanlar, her birini minaresiz camiye çevirmeye yönelmiş durumdadır. Alevi olarak yaşayanların cenazeleri Sünni olarak kaldırılmakta, bunun başarılamadığı erkanlara ise açıkça saldırmaktalar. Bunun son örneğini hep birlikte Engin Nurşani’nin cenaze erkanından sonra gördük. Bize uygulanan bu asimilasyon kuşatması artık içimizden de mevcuttur. Buna da en taze örnek Tunceli Cemevi verilebilir. Dersimin Alevi coğrafyası olduğu gerçeğine rağmen tarikatların o bölgede örgütlenmesinde sakınca görmediğini söyleyen de biyolojik olarak Dersimlidir. (Eğer yolumuzu islami ritüellere göre devam ettirmez isek, İslam dinini işidvari örgütlenmelere bırakmış oluruz)….

Şeklinde açıklama yapan da yine biyolojik bir Dersimlidir. Bu iki örnek bize gösteriyor ki, aslında tarikatlar Dersim bölgesinde çok öncesinden örgütlenmesini başlatmış hatta kadrolarını içimize yerleştirmişler.Yukarıda kısaca değindigimiz asimilasyon tehdidine karşı Pir Sultan Abdal örgütlülüğü olarak bir dizi önlemin alınması zorunluluktan da öte,yolumuza karşı görevimizdir.Bu bağlamda,

1- Cemevlerimizde yürütülen cenaze erkanlarında, Şiacı ve şeriatı çağrıştırıcı, İslam dili kullanılmayacaktır. Cenaze erkanı, katılımcıların anladığı dilde yapılacaktır.

2-Örgütümüze bağlı şube ve Cemevlerimizde Kuran kursu, namaz kılma gibi alanlar olmayacaktır.

3- Cenaze erkanları (yerelin de hassasiyetleri gözetilerek) ABF,SERÇEŞME VAKFI,ve AABK İnanç kurullarının daha önce çıkarmış oldukları erkan nameler baz alınarak kaldırılacaktır.

4-Cemlerde ve erkantarda “Haremlik selamlık uygulaması yapılmayacaktır.

5- Kadınların kılık kıyafetleri ile ilgili herhangi bir müdahalede bulunulmayacak,özellikle de başörtüsü takmaları istenmeyecektir.

6-Erkanlarımız yürütülürken anlaşılır bir dille, hakka yürüyen canın yaşarken rızalıkla verdiği ikrara bağlı olarak, Cemlerdeki gibi Hak meydanında olduğumuzu bilerek, Çerağ uyandırarak, helallik alarak, cemal cemale, kadın erkek ayrımı yapmadan, Yol’u ifade eden nefeslerle ve nefeslerin olduğu örtüyle (tabutun üstüne serilen )kendi değerlerimizle yapılacaktır.Sevgili canlar,bilindiği gibi Alevi inancı İbrahimi (semavi) ve diğer dinlerden ayrı ve bağımsız bir inançtır.Vardan Var olma-Hakk- anlayışı ile temelden ayrılır. Yaşarken Ana-Dede ve toplum huzurunda Hak meydanında ikrar verir. Tüm erkanlarında olduğu gibi hakka yürüme erkan’ın da da nasıl inaniyorsa aynı temelde ve şekilde hakka yürüme erkanı yapılmalıdır.Değerli canlar,tarihimizde defalarca olduğu gibi bu gün de analarımız ve dedelerimizin üstüne yol düşmüştür. Biz çok iyi biliyoruz ki, onlar yüzyıllardır haklarında çıkarılmış binlerce fermana rağmen canları pahasına bedel ödemişlerdir. Mansur olmuş yakılmış, Nesimi olmuş yüzülmüş, Pir Sultan olmuş asılmış ama, Yol evlatlarını cami kapısına götürmemiştir. Toplumsal, paylaşımcı bir yaşama dayanan inancımız, Cem erkanlarında Rızalık,İkrar, Görgü ile cemal cemale kadın erkek ayrımı yapmadan yolu sürdürmüştür. İnancımızı bugünlere taşıyan sazımız ve nefeslerle Pir-Ana kelamlarını bizlere ulaştırmışlardır.

Kısacası Analarımız ve Dedelerimiz, tarih boyunca egemenlerin korkulu rüyası ve hedefi olmuştur.

Sevgili canlar, Alevilik, Cennet Cehennem gibi korku veya ödül değil, Kamil insanlığa giden yolda arınmayı hedef alır. Kini kibiri atıp ölmeden evvel ölmeyi öğütler. Mekanı gönüllerdir.

Pirimiz Pir Sultan Abdalın dediği gibi;

Şimdi bizim aramıza

Yola boyun veren gelsin

Şeriatı tarikatı

Hakikatı bilen gelsin

Kişi halden anlayınca

Hakikatı dinleyince

Üstüne yol uğrayınca

Ayrılmayıp duran gelsin…

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ GENEL MERKEZİ

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün