Türkiyeden Haberler

PSAKD:”Milli görüş, Maraş’da Ali Tıraş, Madımak’da Koray Kaya’nın katilidir.”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi (PSAKD) Necmettin Erbakan’ın anmasına katılan siyasetçilere tepki gösterdi.

PSAKD Genel Merkezi sosyal medya üzerinden “Basına Kamuoyuna” başlıklı yazısında, “Milli görüş, Maraş’da Ali Tıraş, Madımak’da Koray Kaya’nın katilidir.” dedi.

Yazının devamı şöyle:
Anadolu’da siyasal İslam’ı meşrulaştıran ,Laik Cumhuriyet karşıtı örgütlenmelerin merkezi, kadın düşmanı ve çocuk evliliğinin savunucusudur.
Necmettin Erbakan ise,açlığa mahkum edilen milyonlarca insana “kader” diyen sömürü sisteminin akıl hocasıdır.

Necmettin Erbakan bu ülkede kurulu müesses nizamın en sağcı, en gerici temsilcilerinden biridir. Kurduğu parti 12 Eylül öncesi sola ve Alevilere yönelen sağ terörün yolunu açan Milliyetçi Cephe hükümetlerinin ayrılmaz bileşenlerinden biridir.

Diğer sağ partilerle birlikte oluşturdukları koalisyonlarla halk üzerinde ağır bir baskı ve zorbalık rejimi inşa etmişlerdir.

Necmettin Erbakan Milli Görüş adı altında dinci ve gerici bir şeriat düzeni kurmak istediğini hiç bir zaman gizlememiştir. Hatta bunu “Kanlı mı olacak kansız mı olacak” şeklindeki sözlerle ifade ederek laiklik ve demokrasi yanlısı kesimleri tehdit etmiştir.

Kendi partisinin yönetiminde olan Sivas Belediyesinin Sivas Katliamında oynadığı role bütün ülke şahittir. Dönemin Belediye Başkanı katliamcı güruha “Gazanız mübarek olsun” diyerek otele saldırmaları için cesaret vermiştir.

Katliamda başkanlığını yaptığı partinin birçok yöneticisi ve üyesi rol oynamıştır. Sivas katilleri bu partinin avukatları tarafından savunulmuştur. Daha sonra bu avukatların çoğu aynı partiden milletvekili ve belediye başkanı yapılmışlardır.

Aranan katillerin o dönemki Refah ve Fazilet Partili Belediyelerde işe alınmışlardır. Sivas Katliamının ve katillerin aklanması için Milli Görüş geleneğinden gelen partiler ve yine bu gelenekten gelen mevcut siyasal iktidar canhıraş bir gayret göstermişlerdir.

Susurluk adı verilen ve solcuları, Alevileri, Kürtleri, demokratları, insan hakları savunucularını katleden bir kontrgerilla örgütlenmesi Refah-Yol hükümeti döneminde açıkça korunup kollanmıştır.

Necmettin Erbakan’ın kurucusu olduğu hareketler bu ülkede gerici ve dinci bir toplumsal düzenin kurulabilmesi için sistematik çalışmalar yapmışlar, emperyalizmin antikomünist yeşil kuşak projelerine angaje olarak bağımsızlıktan, özgürlükten ve cumhuriyetten yana olan sol, ilerici, demokrat kesimlere karşı saldırgan bir siyaset izlemişlerdir. Ama buna rağmen kendilerini solda gören partilerin Necmettin Erbakan anmasına katılmaları bizleri hem şaşırtmış hem de üzmüştür.
Necmettin Erbakan güzellemesi yapıp sözde demokrasi ve Cumhuriyeti savunanlara sesleniyoruz;

Bir gün laiklik herkese lazım olacak. Bir gün demokratik Cumhuriyet herkese lazım olacak.
Bu yapılan tutarsız ve yanlış bir hareket olmuştur. Halkımızın ve kamuoyunun bilgisine sunarız.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün