Türkiyeden Haberler

Skandal Atama! Aleviler’e Hakaret Eden Profesör YÖK üyesi oldu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yazdığı kitapta Alevilere hakaret eden Prof. Dr. Hayati Develi’yi YÖK üyesi olarak atadı.

İstanbul Üniversitesi Öğretim üyesi ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, Açıköğretim Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü öğrencilerine okutulan “Osmanlı Türkçesi Klavuzu 2” adlı ders kitabında Aleviler hakkında “Kötü ayin yapan Kızılbaşlar. Allah onları kıyamete kadar aşağılık ve adi etsin” demişti.

Alevi örgütlerinin hakkında suç duyurusunda bulundukları Develi, İstanbul Üniversitesi öğrencileri tarafından ise gericiliğiyle biliniyor.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Erdoğan’ın, YÖK üyeliklerine Prof. Dr. Hayati Develi ile yeniden Prof. Dr. Mehmet Şişman‘ın Üniversitelerarası Kurulca yapılan seçimlerini, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 6’ncı maddesinin b/5 bendi gereğince onayladığı bildirildi.

HAYATİ DEVELİ KİMDİR?
İstanbul Üniversitesi Öğretim üyesi ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi’nin Açıköğretim Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü öğrencilerine okutulan “Osmanlı Türkçesi Klavuzu 2” adlı ders kitabında Alevi yurttaşlar hakkında “Kötü ayin yapan Kızılbaşlar. Allah onları kıyamete kadar aşağılık ve adi etsin” sözleriyle gündeme gelmişti.

MEHMET ŞİŞMAN KİMDİR?
2011 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi rektörlük seçimlerinde en yüksek oyu almasına rağmen rektörlük koltuğuna oturamayan ancak YÖK üyeliği verilerek gönlü alınan Mehmet Şişman Türk Ocakları eski başkanlarından biri. Şişman Erdoğan’ın imzasıyla  Yükseköğretim Kurulu üyeliğine atandı.

http://www.cagdasses.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün