Avrupadan HaberlerHaberler

St.Pölten Cemevi Hakkında AABK’dan Bilgilendirme

St.Pölten Cemevi hakkında Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’ndan genel bilgilendirme geldi.

AABK, Alevilerin İbadethanesinin cemevi olduğunu ve aynı zamanda hizmet merkezi olduğunu cem, cenaze ve nikah ekranlarının yürütüldüğünü belirtti.

AABK, İcradan dolayı açık artırmayla satılığa çıkarılan St. Pölten Cemevi’nin kaygı verici ve üzüntü verici olduğunu belirtti.

AABK’nin Bilgilendirmesi şöyle devam etti;

Bizler açısından bu kadar öneme sahip olan cemevlerimizin korunması, kollanması, sahip çıkılması ve işlevini Yol’un düsturuna uygun bir şekilde yürütülebilmesi hepimizin önceliğidir ve sorumluluğundadır.

Kamuoyunun da yakinen takip ettiği gibi Avusturya St. Pölten Cemevimizin Mart 2021 tarihinde bankaya olan kredi borcunu ödeyememesinden kaynaklı banka tarafından maalesef açık artırma yoluyla satışa çıkarıldığını üzülerek öğrendik.

Bir cemevimizin açık artırmayla satışa çıkmasına ne gönlümüz, ne de vicdanımız asla el veremez. Ayrıca St. Pölten Cemevimizin satın alınmasında Avrupa’nın birçok bölgesinde canlarımızın lokmaları ve alınterleri var.

St. Pölten Cemevimizin banka tarafından açık artırmaya götürülmeden önce ekonomik sorunları çözmek, sosyal barış ve dayanışmayı sağlamak amacıyla Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu olarak, St.Pölten Cemevimizin yöneticileriyle birçok defa görüşmeler gerçekleştirdik.

Toplumumuzu rahatsız eden ve üzen bu durumun çözümlenmesi konusunda 23 Ocak 2021 tarihinde yaptığımız son görüşmemizde, St. Pölten Cemevimizin yöneticilerine görüşlerimizi, endişelerimizi ve kaygılarımızı aktardık. St.Pölten Cemevimizin açık artırmadan kurtaracak önerilerimizi ve taleplerimizi de açıkça ifade ettik. St.Pölten Cemevi yöneticileri sorunu açık artırmaya götürmeden önce çözeceklerini, bu nedenlede teklif ve önerilerimizi kabul etmediklerini tarafımıza kesin bir ifadeyle ilettiler. Bugünden itibaren tüm sorumluluk ve ortaya çıkacak sonuçlardan St. Pölten Cemevi Yönetim Kurulu Üyeleri sorumludur.

Umuyor ve temenni ediyoruz ki; tarafımıza iletildiği gibi bu sorun çözülür ve Alevilerin kutsal mekanı olan bir cemevimiz üçüncü kişi ya da kişilere, başka işletmelere ve de kurumlara satılmaz.

Sen seni bilirsen yüzün Hüdâ’dır; sen seni bilmezsen, hak senden cüdâdır.
Yunus Emre

Hızır ayındayız. Bozatlı Hızır darda, zorda, yolda kalana yetişsin, yardım etsin.

Saygılarımızla

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

24 Ocak 2021

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün