Türkiyeden Haberler

Sultanahmet’te canlı bomba saldırısı: 10 Ölü 15 yaralı

Sultanahmet Meydanı’nda saat 10:20 sıralarında gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında resmi rakamlara göre en az 10 kişi öldü, 15 kişi yaralandı. Bir görgü tanığı patlama anında ‘alev topu gibi’ bir ateş çıktığını söyledi. Yaralıların arasında Alman turistlerin de olduğu öğrenildi.

Bölgeye çok sayıda sağlık ve itfaiye ekibi sevk edildi. Polis ekipleri çevre güvenliğini alırken, yaralılar ambulanslarla hastanelere kaldırılmaya başlandı. Alınan bilgiye göre,  Samatya Devlet Hastanesi’ne 3 kişi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne 3 Alman turist, Çapa Tıp Fakültesi’ne 15’e yakın kişi ve Bezmialem Tıp Fakültesi’ne 2 kişi yaralı olarak kaldırıldı. kaldırıldı. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan yaralılara dair bilgi alınamadı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, patlamayla ilgili olarak İçişleri Bakanı Efkan Ala ile görüşüyor.

POLİS ARACI TERS DÖNDÜ

Bu arada Sultanahmet tramvay durağı civarında bir polis aracının yan döndüğü görüldü. Polis aracı çevredeki polisler ve vatandaşların yardımıyla düzeltildi. Polis aracının olay yerine giderken kaza geçirdiği ortaya çıktı.

GÖRGÜ TANIĞI: BÜYÜK BİR PATLAMAYDI

BBC Türkçe’de yer alan bilgiye göre; olay yerine yakın bir yerde dükkanı bulunan Önder isimli görgü tanığı, “Patlama oldu. Patlamadan sonra ambulans geldi. Yaralıları alıp alıp gidiyorlar. Polisler geldi. Büyük bir patlamaydı. Alev topu gibi bir ateş çıktı yukarıya doğru dediler” şeklinde konuştu.

Görgü tanığı ayrıca, “Dükkanlarda kırılan bir şey yok. At Meydanı’na yakın, Dikilitaş’ın olduğu yerde oldu. Kaç yaralı var, durum ne bilmiyorum ama ambulansların biri gelip biri gidiyor” dedi.

GÖRGÜ TANIĞI: BÜYÜK İHTİMALLE CANLI BOMBAYDI

CNNTürk yayınına katılan bir görgü tanığı, bir anda büyük bir ateş patlaması gördüklerini, sonrasında da polisin herkesi oradan uzaklaştırdığını söyledi. Görgü tanıdığı ‘Büyük ihtimalle “canlı bombaydı”, net görmedim’ diye konuştu.

CESET PARÇALARI MÜZE KAPISINA DAĞILDI

İddiaya göre, İslam Eserleri Müzesi’nin tam karşısında yaşanan patlamada ceset parçaları müze kapısına ve bahçesine kadar dağıldı. Müze yetkilileri müzeyi ziyarete kapattıklarını, içerdeki ziyaretçileri de arka kapıdan tahliye ettiklerini duyurdu. Patlamanın büyük bir gürültü ile geldiğini ve arkasından müze bahçesini kesif bir duman ve koku sardığını söyleyen görgü tanıkları canlı bomba olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirttiler.

GAZETECİ TÜMER: POLİS ÇÖP KUTULARINI BOŞALTTI

Gazeteci Yurttaş Tümer, BBC Türkçe’ye, “patlamadan sonra çok sayıda yaralının yerde yattığını gördüğünü” söyledi.

“Büyük bir panik yaşandığını” söyleyen Tümer, “Hemen ambulanslar geldi ve hemen kordon altına alındı. Oradaki polisler bunun canlı bomba olduğunu söylediler ama tabii net bir şey söylemek mümkün değil” diyor.

Tümer patlamadan sonra güvenlik güçlerinin “çöp kutularını hızla boşalttıklarını” aktarıyor.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ: 9 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İstanbul İl Sağlık Müdürü Selami Albayrak’ın CNN Türk’e yaptığı açıklama şöyle:

Şu an yaralılar ve hayatını kaybeden insanlarımız var. Ambulanslarımız yaralıları en yakın hastanelere taşıdılar. Şu an 9 tane hayatını kaybeden vatandaşımız var. Daha detaylı bilgi vermek için zamana ihtiyacımız var.Yaralılar hastanelere taşındı. Şu anda net rakam veremeyeceğim. Şu an henüz Türk vatandaşı mı yabancı vatandaş mı bilgi vermek için çok erken.

VALİLİK: SULTANAHMET’TE 10 ÖLÜ, 15 YARALI VAR

Valilik’ten yapılan açıklama şöyle:

İstanbul Valiliği : 10 ölü 15 yaralı olduğu tespit edilmiştir. Patlamanın nedeni, patlayıcının cinsi, olayın fail veya failleri hakkında incelemeler sürdürülmektedir.

http://www.demokrathaber.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün