Türkiyeden Haberler

Tarsus Alevi Kültür Dernekleri’nden Maraş Anması

Maraş’ta yaşanan ve 105 yurttaşın yaşamını yitirdiği katliamın 37. yıl dönümü dolayısıyla Alevi Kültür Dernekleri Tarsus Şubesi tarafından, Cemevi’nde anma programı düzenlendi. Anma programında Semah dönüldü.
Saygı duruşu ile başlayan etkinliğe Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, Alevi Kültür Dernekleri Tarsus Şube Başkanı Erdal Turgut, Maraş katliamında yaşamını yitiren Süleyman Metin’in kızı olan ve olayların tanığı Birgül Sarıkaya, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Maraş katliamının fotoğraflarla anlatıldığı slayt gösterisinin ardından Ercan Kazım dedenin yönettiği cem yapılıp, semah dönüldü.
Maraş’ta yaşamını yitirenleri saygı ile andıklarını ifade eden Alevi Kültür Dernekleri Tarsus Şube BaşkanıErdal Turgut, yaşanan olayların süreci ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “Cumhuriyet tarihinde Alevi yurttaşlara karşı yapılan en vahşi katliamlar arasında yer alan Maraş olayları 19 Aralık ile 26 Aralık 1978’de gerçekleşmiş ve olaylarda 105 yurttaş yaşamını yitirmişti.
200’ün üzerinde evin yakılıp 100’ün üzerinde işyerinin tahrip edildiği olaylar sonrasında uzun bir yargı süreci sürmüştü.
Hala karanlık sayfalarının cevap beklediği olaylarla ilgili 22 kişi idam, 7 kişi ise müebbet hapis cezasına çarptırılmışsa da olaya karıştıkları tespit edilen 10’larca kişi ise hala yakalanamamıştır.
Umarım bir daha böyle olaylar yaşanmaz ve bu topraklarda analar ağlamaz” dedi.
http://www.tarsushaber.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün