Türkiyeden Haberler

Türkiye’de Farklı İl ve İlçelerde Aşure Etkinliği Düzenlendi

Geçen haftaki seçimlerden dolayı Türkiye’deki bazı Alevi Temsilci ve Kuruluşları Aşure günü etkinliklerini bugün düzenledi.

Antalya’da Aşure Günü Etkinliği

Alevi Kültür Dernekleri Konyaaltı Şubesi işbirliğiyle düzenlenen aşure günü etkinliğine Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yanı sıra Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Ali Aktaş, Alevi Kültür Dernekleri Konyaaltı Şube Başkanı Tahsin Akpınar, dernek ve siyasi parti temsilcileri ile birlikte yüzlerce Antalyalı katıldı.

“KATLİAMLAR SON OLSUN”
Konyaaltı Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Ali Aktaş, ”Biliyorsunuz Ankara’da büyük bir katliam yaşandı. Bu katliamda 102 canımızı kaybettik, 500’e yakın canımız da yaralandı. Umarım bu tür katliamlar son olsun bir daha yaşanmasın” dedi.

“CEMEVİ’Nİ TAMAMLIYORUZ
Atatürk’ün “Dünyanın en güzel yeri Antalya’dır” sözünü hatırlatan Konyaaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, vatandaşlara 7 Haziran ve 1 Kasım’da alınan seçim zaferlerinden dolayı teşekkür etti. Geçen yıl, 2015 yılında Cemevi sözünü verdiğini dile getiren Böcek, ”Sadece ihalede yaşanan itirazlardan dolayı gecikti. Aslında bugün açılışını yapmayı düşünüyorduk. İnşallah çok kısa süre içerisinde tamamlıyoruz. Alevi ve Kültür Derneklerinin ne ihtiyacı olursa Konyaaltı Belediyesi olarak yapmaya hazırız” diye konuştu.
Konuşmaların ardından “Aşure Duası” ile kazanların kapakları açıldı. Başkan Böcek ve Ali Aktaş aşure kazanın arkasına geçerek vatandaşlara aşure ikram etti.

http://www.milliyet.com.tr/


Denizli’de Aşure Günü Etkinliği

Hacı Bektaş Veli Anadolu Vakfı ve Alevi Kültür Derneği Denizli Şubesi, Muharrem ayı dolayısıyla aşure etkinliği düzenledi. Dernek Başkanı Erkan Aras, konuklara ikram edilen aşurenin tüm insanlığın birliğine vesile olması temennisinde bulundu.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Vakfı ve Alevi Kültür Derneği Denizli Şubesi’nin Aşure gününe, CHP Milletvekili Melike Basmacı, dernek üyeleri ve Alevi yurttaşlar katıldı.

Dernek Başkanı Erkan Aras, geleneksel aşure ikramına Denizli protokol üyelerini de davet ettiklerini belirterek, “Biz alevi felsefemiz ve inancımız gereği, kin tutmayız, öç almayız, cana kıymayız, incinsek de incitmeyiz. Ama incitile, incitile incitilecek yerimiz kalmadığının da farkındayız. Bizler bu ülkenin çağdaş, saygın, onurlu çalışkan, hümanist ilerici Cumhuriyet’e bağlı yurttaşlarıyız. Temel sorunumuz sistemin, devletin bizleri görmezden gelmesi yok saymasıdır. Biz Alevilerin devletten istediği talepler bellidir. Cem evlerinde ibadet yapmak en doğal hakkımızdır” dedi.

“NİCE KERBELA’LAR YAŞANIYOR”

Alevi Bektaşiler’in Hz. Hüseyin’in Kerbela’daki acısı başta olmak 12 imamların acılarını anmak için 12 gün su içmeden Muharrem matemi tuttuklarını da hatırlatan Aras, “Amaç bu acıları tekrarlamak ya da öç alma duygularını körüklemek değildir. Bu acıların Kerbela’nın bir daha yaşanmaması içindir. Fakat ne acıdır ki aynı zihniyet günümüzde de Dersim, Çorum, Sivas, Maraş, Suruç ve Ankara katliamlarında da olduğu gibi nice Kerbela’lar yaşatmaktadır” diye konuştu.

“BİRLİK VE BARIŞ AŞURESİ OLUR”

Aras, Muharrem orucu tutan Alevi yurttaşların oruçlarının kabul olması dileğinde bulunarak, “Dağıttığımız aşure, hak için, halk için hakikat ve adalet için, eşitlik, özgürlük için çokluk içinde birliğin güzel bir örneği. Ve tüm insanlığın birliğine vesile olmasını, ülkemize, bölgemize ve dünyamıza barış ve huzurun gelmesini, savaşların artık son bulup, silahların susmasını temini ederiz” dedi.

http://www.denizlihaber.com/


İzmir Bornova İlçesinde Aşure Günü Etkinliği

Binler Bornova’da bir oldu

Bornovalılar, Muharrem Ayı’nın sonunda Bornova Belediyesi’nin düzenlediği “Geleneksel Aşure Günü” Etkinlikleri’nde buluştu. Gökdere’de çok sayıda dernek ve vatandaşın katılımıyla gerçekleşen organizasyonda birlik dayanışma ve kardeşlik mesajları verildi.

 Aşure kazanının başına geçen Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Kerbela’da yaşanların hiç bir zaman unutulmayacağını belirterek, “O dönemde zalimlere ve haksızlıklara karşı verilen mücadeleyi bizler de vermeliyiz” dedi.

Bornova’da Muharrem Ayı’nın sonunda yapılan aşure günü etkinliği son yerel seçimlerle birlikte mahalle statüsü alan Gökdere’de gerçekleştirildi. Bornova Belediyesi’nin düzenlediği etkinlik Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Bornova Şubesi, Sivas İmranlılar Derneği, Sivas Divriği Derneği, Çorum Eşençay Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği, Pınarbaşı Alevi Derneği, Altındağ Tahtacılar Derneği, Iğdır Araklılar ve Afyon Akçaşar Kültür Derneği’nin katılımıyla yapıldı.

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ile birlikte 1 Kasım seçimlerinde İzmir Milletvekili seçilen Prof. Kamil Okyay Sındır ve Atilla Sertel de vatandaşların yanında oldu. Kerbela Şehitleri’nin anıldığı etkinlikte; kardeşlik, birlik ve insan sevgisi mesajları verildi.

Kardeşlik mesajları verildi

Bu yılki Köy Enstütüleri anma etkinliğinin de Gökdere’de yapıldığı hatırlatan Muhtar Atanan Budak, köy halkı olarak büyük mutluluk yaşadıklarını ifade ederek, tüm katılımcılara, Bornova Belediyesi’ne Başkan Olgun Atila’ya teşekkür etti.

Alevi ve Bektaşı Kültürü’nü ve 1400 yıl önce Kerbela’da yaşanan acıları anlatan Alevi Dedesi İsmail Doğan, “Diller, dinler ve ırklar kesinlikle birbirlerinden üstün değildir. Hepsi birer adrestir. Önemli olan erdem, kardeşlik ve dostluktur. Herkesin kendi inancını özgürce yaşabildiği bir dünya istiyoruz” dedi.

Atila, aşure kazanının başındaydı

Alevi dedeleri, dernek temsilcileri ve vatandaşlarla birlikte aşure kazanın başına geçen Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Kerbela’da yaşanların hiç bir zaman unutulmayacağını belirterek, “O dönemde zalimlere ve haksızlıklara karşı verilen mücadeleyi bizler de vermeliyiz” dedi. ‘Gitmesek görmesekte o köy bizim köyümüzdür’ şarkısını hatırlatan Başkan Atila, ama bizim için öyle değil. Bornova Bizim Evimiz. Gökdere de bizim köyümüz. Her zaman bütün hemşerilerimizle birlikte sizlerin yanınızda olacağız. Bugüne katkı koyan bütün canlara, dostlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Sındır ve Sertel de oradaydı

Kerbela’da can veren canları rahmet ve özlemle andıklarını ifade eden CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr Kamil Okyay Sındır, “Zalimin zulmüme karşı mücedelemiz, insanlık için, barış için ve kardeşlik için sonsuza kadar devam edecek. Zafer insanlığın olacak” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, “Bizim mücadelemiz insanların inancı ne olursa olsun, hangi dinden, mezhepten, dilden, renkten olursa olsun bir arada yaşamak içindir” diye konuştu.

Yoğun ilgi gören etkinlikte aşure kazanı hep birlikte karıldı. Yine birlikte dualar okundu. Semah ekiplerinin gösterileri ilgiyle izlendi. Onlara anmaya katılan canlar da eşlik etti. Türküler ve deyişlerin söylendiği anma etkiliğinde duygu dolu anlar da yaşandı.

http://www.gercekgundem.com/


Mersin Mezitli İlçesinde Aşure Günü Etkinliği

CHP Mersin Milletvekili ve PM Üyesi Fikri Sağlar, Mezitli Alevi Kültür Derneği ve Mezitli Belediyesi tarafından düzenlenen  aşure etkinliğine katıldı.Dev kazanlarda aşure kaynatan Fikri Sağlar veMezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan daha sonra vatandaşlara aşure ikram etti.

Muharrem ayı dolayısıyla Mezitli Alevi Kültür Derneği ile Mezitli Belediyesi aşure etkinliği düzenledi. Etkinliğe CHP Milletvekillleri Fikri Sağlar ve Serdal Kuyucuoğlu,Mersin Vali Yardımcısı Cezmi Türk Göçer,Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mersin Alevi Kültür Derneği Başkanı Hasan Klavuz ,Mezitli Alevi Kültür Derneği Başkanı Ferdi Koç, Alevi Dedeler ile çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Sema gösterileriyle başlayan etkinlikte, Hz. Hüseyin ve Kerbela’da şehit düşünler için dualar okundu. Yaklaşık 2 bin kişilik hazırlanan aşure, alanda sıraya giren vatandaşlara dağıtıldı. Uzun kuyrukların oluştuğu dağıtımda vatandaşlar aşure alabilmek için zaman zaman zor anlar yaşadı.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Aşure ayı toplumun farklı kesimlerinin bir araya geldiği zenginliktir. Bu günleri ibadetle, birlik ve beraberlikle geçirmeli, ikramlarda bulunarak birlik ve beraberliği sağlamaya çalışmalıyız. Etkinliğimize katılan, destek veren herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.

Fikri Sağlar ise şöyle konuştu:“Aşure Günü büyük bir coşku ile kutlanıyor. İnsan olmanın en önemli tarafı değerlere inanmaktır. Nerede bir zalim varsa ben o zalimin yanındayım diyen bir başbakan ülkeyi yönetecek. Bu da bugünün anlamına bir karabulut gibi çöküyor. Biz zalimlerin değil mağdurların yanındayız.”Yapılan konuşmaların ardından Fikri Sağlar ve Neşet Tarhan etkinliğe katılanlara aşure ikram etti.

http://www.mersinhaber.com/


Yozgat’ta Aşure Günü Etkinliği

Alevi Kültür Dernekleri Yozgat Şubesi tarafından Muharrem Ayı Aşure Etkinliği organize edildi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Alevi Kültür Dernekleri Yozgat Şubesi Başkanı Ali Adaş, ‘Bugünde Aşure etkinliği yapmak için bir araya geldik. Yüce Allah bu birliğimiz kardeşliğimiz bozmasın diye dua ediyorum’ dedi.

Köçekkömü Köyü Cemevinde düzenlenen etkinliğe Vali Abdulkadir Yazıcı’nın yanı sıra İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, CHP İl Başkanı Ali Keven ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BİRLİĞİMİZ BOZULMASIN

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Alevi Kültür Dernekleri Yozgat Şubesi Başkanı Ali Adaş, ”Öncelikle düzenlemiş olduğumuz bu etkinliğe hepiniz hoş geldiniz. Muharrem Ayı oruçlarını tuttuk. Bu ayda 12 gün oruç tutanlar kurbanlarını da kesti. Bugünde Aşure etkinliği yapmak için bir araya geldik. Yüce Allah bu birliğimiz kardeşliğimiz bozmasın diye dua ediyorum” dedi.

EHLİBEYTİN İSLAM TARİHİNDE YERİ BÜYÜK

Vali Abdulkadir Yazıcı da yaptığı konuşmada, ”Bugün Muharrem Ayı içerisinde yer alan aşure etkinliği münasebetiyle bir araya geldik. Burada bu etkinliğin manevi hazza ve güzel muhabbetlere vesile olacağını ve içimizdeki ehlibeyt aşkının biraz daha yükseleceğine inanıyorum. Hepinizin bildiği gibi Peygamber Efendimizin iki gözbebeğinden biri olan Hz Hüseyin’in şehit edildiği Muharrem Ayı içerisindeyiz. Ayrıca Ehlibeytin İslam tarihi içerisinde çok ciddi bir yeri vardı. Cahiliye devrinden sonra Asr-ı Saadet,  Peygamber Efendimizin gelmesi, Kuran-ı Kerim’in indirilişi, Peygamber Efendimizden sonra Hulefa-i Raşidin devri; Peygamberimizim soyundan gelen ehlibeytten imamların devri İslam tarihinin en renkli günlerinin geçtiği ve İslam esaslarının dünyaya yayıldığı dönemlerdir. Dinimizde Mevla’ya ulaşmada, dua ve ibadette Mevla’mızla aramızda aslında hiçbir perde bulunmamaktadır. Ama biz biraz edepten, birazda hürmeten direkt Mevla’yı düşünmek yerine arada ehlibeyt gibi peygamber gibi evliyalar gibi kişilerle beraber Mevla’yı düşünmeyi, onları şefaatçi kılarak onlarla birlikte Rabbimizi tesbih ve vuslatı düşünüyoruz. Bu noktada özellikle Eshâb-ı Kirâm  Hulefa-i Raşidin ve Ehlibeytin çok büyük önemi var.  Benim çocukluğum Hz Ali’nin kahramanlıklarını, ilmini, sabrını ve Peygamber Efendimizle olan emsalsiz alakalarını dinleyerek geçti. Bunların bizlerde ayrı bir hazzı ayrı bir güzelliği vardır. Tabi Muharrem Ayı geçmişte ve İslam tarihinde çok fazla olayların cereyan ettiği bir ay. Bu günler de Örfümüzde, geleneğimizde, tarihimizde, dinimizde önemli bir yeri olan Muharrem Ayı içerisindeyiz. Bu ayda aşure günü de yer almaktadır. Bugünde Yozgat’ımızın hem yaşayış hem de kültürel olarak farklı bir noktası olan Köçekkömü Köyünde bu güzel günde Alevi kardeşlerimizle beraber olduk. Ülkemiz sınırları içerisinde bütün vatandaşlarımız eşit ve birinci sınıf olduğu fikrini de söyleyerek burada örf ve âdetimizi beraber yaşadık. Semah törenini izledik ve dedemizin güzel konuşmalarını dinledik. Farklı ve güzel bir etkinlik oldu ben bu vesileyle tekrar aşure gününü kutluyorum. Mevla’nın ülkemizi, kardeşliğimiz, birlik ve beraberliğimiz bozmamasını temenni ediyor, bu etkinliği düzenleyen ve teşrif eden herkese teşekkür ediyorum” dedi.    

Konuşmaların ardından etkinlikte Alevi kültürüne ait deyişler ve mersiyeler bağlama eşliğinde seslendirildi. Semah gösterisi sonrasında Alevi Dedesi aşure duasını yaptı daha sonra vatandaşlara aşure dağıtıldı.

http://www.yozgatcamlik.com/


Zonguldak’da Aşure Günü Etkinliği

Alevi Kültür Dernekleri Zonguldak Şubesi Geleneksel Aşure günü etkinliği gerçekleştirdi. Alevi Kültür Dernekleri Zonguldak Şubesi tarafından aşure etkinliği düzenledi. Alaborina Restoran’da gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Alevi Bektaşi Dernekleri Genel Merkez Genel Sekreteri Ali Arık Alevilerin dünya görüşü hakkında bilgiler verdi. Her türlü ayrımcılığın karşısında olduklarını ifade eden Arıkan, “Bu toprakların farklı ırkları, inançları zenginliğimizdir. Aleviler 72 millete tek bir gözden bakar. Aleviler insanın cibilliyeti, ırkı, erkeği, dişisi sorgulamadan insandır der” dedi.

Etkinliğe katılan Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ise kürsüye çıkarak gerçekleştirdiği konuşmada, Alevilerin tarihte birçok kez haksızlığa uğratıldığını ifade etti. Akdemir yaptığı konuşmada, “Aleviler, yüz yıllar önce yaşanan, insanlık adına gerçekten utanç duyduğumuz bir olayın mağdur tarafı oldular” ifadelerini kullandı. Açılış konuşmalarının ardından etkinlik saz eşliğinde çalınan türkülerle devam etti. Müzik etkinliğinin ardından yapılan dua ile birlikte katılımcılara aşure dağıtıldı. Etkinlik semazen gösterisiyle son buldu.

Haber50 – Nevşehir Haber

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün