Türkiyeden Haberler

Tuzluçayırlılar Kazandı,Cami-Cemevi Projesine idari mahkemeden iptal kararı

Mamak’ta Alevilerin yoğun yaşadığı Tuzluçayır Mahallesi’nde temelleri atılan cami-cemevi projesine karşı Halkevleri Hukuk Dairesi’nin açtığı dava sonuçlandı. Ankara 7. İdare Mahkemesi “kültürel tesis alan” olarak geçen araziye “ibadethane” yapılmasının hukuka uygun olmadığını belirterek proje ruhsatını iptal etti.
Alevilerin yoğun yaşadığı Ankara Tuzluçayır Mahallesi’nde yapılması planlanan ancak temel atma töreni büyük tartışmalara neden olan cami-cemevi projesine karşı Halkın Hukuk Dairesi’nce açılan davada, yargıdan iptal kararı geldi.

Halkevleri Hukuk Dairesi imar planlarında “kültürel tesis alanı” olarak gözüken araziye “ibadethane” yapılmasının ruhsata açıkça aykırılık taşıdığını belirterek Mamak Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Kültür Eğitim, Sağlık ve Araştırma Vakfı’na dava açmıştı.

MAHKEME: KÜLTÜREL TESİS ALANA İBADETHANE OLMAZ

Ankara 7. İdare Mahkemesi iptal kararı gerekçesinde verilen ruhsatın hukuka uygun olmadığını belirterek “Yapımına başlanan inşaatın ruhsatlandırma aşamasından itibaren imar planında “Kültürel tesis alanı” olarak öngörülmesine ve yapı ruhsatında da “Gençlik kültür merkezi” olarak belirlenmesine rağmen “ibadethane kompleksi” yapımına olanak sağlayacak şekilde ruhsatlandırıldığı ve bu doğrultuda inşaatına başlanarak yapımına devam edildiği yönündeki iddialarının davalı idarenin sonradan tesis ettiği “yapı tatil tutanağı” ve “yıkım” işlemleri ile doğrulandığı sonucuna ulaşıldığından, dava konusu işlemlerde hukuka uyarlık bulunmamıştır” dedi.

İdare Mahkemesi iptal kararını 8 Ekim tarihinde oyçokluğuyla aldı.

KAÇAK SARAY NE KADAR KAÇAKSA CAMİ-CEMEVİ PROJESİ DE O KADAR KAÇAK 

Halkevleri Hukuk Dairesi’nden avukat Sercan Aran İleri’ye konuya ilişkin yaptığı açıklamada projenin başından beri hukuksuz olduğunu belirtirken, Tuzluçayır gibi Alevi yurttaşlarının yoğun yaşadığı bir bölgede bu projenin yapılmasının asimilasyon politikası olduğunu söyledi. Tuzluçayır halkının günlerce bu projeye karşı direndiğini ve sonuçta mahkeme kararıyla Tuzluçayır halkının bir kazanımla çıktığını dile getiren Aran, davayı kazandıklarını ve proje ruhsatının iptal edildiğini ifade etti.

Aran “Alevileri temsil etmeyen Cem Vakfı ile Mamak Belediyesi’nin işbirliğiyle yapılan projenin tutmayacağı belliydi. Bu siyasi bir projeydi. Şuan Kaçak Saray ne kadar kaçaksa cami-cemevi projesi de o kadar kaçak ve hukuksuzdur” dedi.

NE OLMUŞTU?

İki yıl önce temel atma törenine dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile CHP milletvekili Sinan Aygün, Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan ve bazı AKP milletvekilleri katılmıştı. Törende konuşan Bakan Çelik, projede emeği geçen İzzettin Doğan ve Fethullah Gülen’e teşekkür etmişti.

Alevilerin asimilasyon projesi olarak gördüğü söz konusu proje Ankaralılar tarafından protesto edilmiş, polis TOMA ve biber gazıyla halka saldırmıştı. Proje diğer Alevi örgütlerinden de büyük tepki çekmişti.

http://ilerihaber.org/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün