Türkiyeden Haberler

Van’ın En Büyük Parkına Polis Tarafından Katledilen Canımız Dilek Doğan’ın adı verildi

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan 470 bin metrekarelik kent parkına, İstanbul’da polisler tarafından katledilen Dilek Doğan’ın adı verildi.

Açılış töreninde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın PYD’ye ilişkin kullandığı “terör” ifadesine tepki göstererek, PYD’nin tüm Rojava halklarını biraraya getirdiğini dile getirdi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Van’da belediyeler tarafından tamamlanan kimi hizmetlerin açılışlarına katıldı. İlk olarak, geçen hafta İstanbul’da polis tarafından vurularak ağır yaralanan ve önceki gün yaşamını yitiren Dilek Doğan’ın adının verildiği, İpekyolu Caddesi üzerindeki Bölge ve Araştırma hastanesinin hemen yanında bulunan kent parkının açılışı gerçekleştirildi. Van Büyükşehir ve ilçe belediye eşbaşkanları ve HDP milletvekillerinin de katıldığı açılışa çok sayıda yurttaş da katıldı. Törende Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl içinde gerçekleştirdiği hizmetlere ilişkin bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İrfan Sönmez, 470 bin metre kare alan üzerinde aynı anda binlerce yurttaşa hizmet verebilecek bölgenin önemli parklarından birisinin yapımını tamamladıklarını söyledi. Yine kent ulaşımında köklü çözümler yaptıklarını ifade eden Sönmez, şu ana kadar aldıkları otobüslere 16 yeni otobüs daha ilave ettiklerini, yine sezon itibari ile 39 yeni iş makinesi aldıklarını kaydetti. Sönmez sadece bir sezonda Van genelinde 20 milyon TL’lik hizmet yaptıklarını söyledi.

Hedef 8’de 8

Parkın açılışında konuşan Yüksekdağ, AKP’nin seçilmişlere yönelik tutuklama, gözaltı ve uzaklaştırma politikalarını hatırlatarak, “Onlar bunu yaparak belediyeleri işlevsiz hale getirmek istiyorlar, ama biz buna karşın hizmet ile cevap olduk” dedi. AKP’nin HDP’nin elinde bulunan vekillere göz diktiğini belirten Yüksekdağ, “Onlara zekat olarak verdiğimiz bir vekili de geri alacağız” diyerek, kentteki hedeflerinin 8’de 8 olduğunu yineledi. Yüksekdağ, İstanbul’da polis tarafından vurularak katledilen Dilek Doğan’ın isminin parka verilmesinin anısını yaşatmak için güzel bir adım dile getirdi.

PYD halkları biraraya getirdi

Dilek Doğan Parkı’nın açılışını gerçekleştiren Yüksekdağ ve seçilmişler belediyenin yurttaşların hizmetine sunduğu 16 otobüs ile kent turu gerçekleştirdi. Yüksekdağ turun ardından İpekyolu Belediyesi tarafından inşa edilen Kadın Emeği Pazarı’nın açılışına katıldı. Kadın ve çocukların yoğun ilgisi ve “Bijî Serok Apo” sloganları eşliğinde karşılanan Yüksekdağ, burada yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın PYD’ye ilişkin kullandığı “terör” ifadesine tepki göstererek, PYD’nin bütün Rojava halklarını bir araya getirdiğini ve özlemini duydukları yaşamı inşa ettiğini söyledi.

Hizmetlerin açılışı, kurdelenin kesilmesiyle tamamlanırken, polisler kitleye durduk yere biber gazı ve tazyikli su ile saldırdı.

DİHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün