Türkiyeden Haberler

Varto Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nde Ğaşil Yemeği Dağıtıldı

Muş’un Varto ilçesindeki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından ğaşil yemeği dağıtıldı.

Pir Sultan Abdal Kütür Derneği, Alevi inancına göre Kara Çarşamba nedeniyle bir program düzenledi. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kerem Akdağ, Mart ayının ilk haftasına denk gelen çarşamba gününün erkeklerin alınlarına kara bir leke ya da is sürerek hastalara şifa verilsin diye bazı inançların yapılmasında niyazda bulunulduğunu belirtti.

Dersim,Bingöl ve Varto çevresinde Kara Çarşamba olarak kabul edilen mart ayının ilk çarşamba günü erkeklerin alınlarına kara bir leke ya da is sürerek ondan sonra ırmak ya da dereye girerek bu karayı temizlediğini belirten Akdağ, şöyle konuştu:

“Ayrıca yabani gül ağacı, kuş burnu ağacı veya esnek ağaçların uçları kesilir ve bu uçlara daire şekli verilmek üzere birbirlerine bağlanarak bir daire veya çember oluşturuldu. Tüm insanlar bu çemberden özellikle hasta olanlar geçirilirdi. Böylelikle yaban hayvanların ağzı bağlanırdı hayvanlara zarar vermesin diye. Başka bir deyişle bugünün anlamı kurtulmamıza sebep olduğundan bugünün hürmetine hastalarımıza şifa verilsin, bu günün hatırına yaban hayvanlar sürülerimize dokunmasın diye dua ve niyazda bulunulurdu. Bugün ayrıca Hz. Muhammed’in yapılan eziyetlerden kurtulduğu gün olarak anılır.”

Halkın bir araya gelerek dua ve niyazla bu günü andığını belirten Akdağ, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bugün şubatın son ve martın ilk haftası arasındaki çarşamba gününde evlerde çokça sevilen yemekler yapılıp bir kısmı fakirlere ya da o köydeki tüm canlar davet edilerek ikram edilirdi. Özellikle ğaşil yemeği tercih edilir. Bir bakıma nefsin için ne istersen bir başkasına da onu dile ya da iste inancının ve ilkesinin gereğini yerine getirilmektedir.”

Programda, katılımcılara ğaşil yemeği ikram edildi.

http://www.haberler.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün