Avrupadan HaberlerHaberler

Viyana Alevi Toplumu 6.Genel Kurul Sonuç Bildirgesi

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun üye derneği Viyana Alevi Toplumu 6.Genel Kurulu’nu 13.06.2021 tarihinde başarıyla gerçekleştirdi.

Viyana Alevi Toplumu 6.Genel Kurulunda yeni yönetimin sürdüreceği yeni kampanyalar ve özel görev alanları kısaca şunlardır:

Bir: UNESCO’nun 2021 yılını “Hace Bektaş Veli’yi, Yunus Emre’yi ve Ahi Evren’i Anma Kararı”nı iyi değerlendirmek için Aleviler’e hem büyük bir fırsat doğuyor, hem de büyük bir görev düşüyor. Buradan hareketle Aleviliğin Anadolu’daki felsefi ve sosyal kurumsallaşmasının temellerini atmış bu üç önderi anmayı ve onların ilkelerini topraktan çıkararak insanlığa taşımak için büyük ve yaygın kampanyalar yürütülecektir.

İki: Aleviliğin ve Aleviler’in en önemli kurumlarından biri ve kişiler-arası “İkrar Kapısı” olan Musahiplik (Yol-Kardeşliği) kendiliğinden sönmüştür ve önceki biçimiyle yeniden kurulmasının koşulları da yoktur. Bu nedenle Musahipliğin yani Yol-Kardeşliği’nin temel ve amacının birlik ve dayanışma olduğunu anlarsak, kurumlar-arası Musahipliğin yani Yol-Kardeşliğinin günümüz ve gelecek açısından olağanüstü değerde yeni bir perspektif olduğunu da anlamış oluruz. Çünkü önceden kişiler-arası olan İkrar (birlik) ve dayanışma, şimdi kurumlar veya dernekler arasında yaşanacak ve böylece birlik ve dayanışmanın ekseni genişleyecek ve dinamizmi büyüyecektir. Kurumlar-arası Musahiplik yani Yol-Kardeşliği önümüzdeki Tüzük Kurultayı’da tüzüğümüze de eklenecektir. Bundan daha güzel ne olabilir?

Üç: Örgütlenmede yeni kurumlaşmalara gidilecektir. En temel kurumlar tabii ki varlıklarını sürdürecektir. Fakat bu temel kurumların görevlerini hafifletmek ve üretken insan potansiyelini derneklerde birleştirmek için gençlikten kadınlara, sosyal, kültürel ve sanatsal alanlardan sportif alanlara kadar pek çok yeni örgütlenmeler üzerine düşünmek ve örgütlenmeye gitmek, gelecek açısından kaçınılmazdır.

Dört: Aleviler’in tarihi katliamlarla doludur. Egemen sınıflar bu katliamların üzerini her zaman örtmek istediler ve isteyeceklerdir. Fakat hepimiz biliyoruz ki, Aleviler üzerinde yeni katliam planları ve provokasyonlar bitmiş değildir. Bu nedenle de bugün, her zamankinden daha çok birlik zamanıdır. Bu birlik, Serçeşme’nin yolundan giderek akıl ve bilim gözüyle bu güne ve geleceğe bakmayı gerektirir. Böylece, tarihte yaşanmış Alevi katliamlarının politik ve zihinsel arka-planını iyi anlamak, yeni kuşaklara ve dünyaya anlatmak bizim görevimizdir.

Viyana Alevi Toplumu

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün