Avrupadan Haberler

Wedel ve Çevresi Alevi Kültür Birliği, kuruluşunun 22 yılında Uetersen’de Cem Evi açtı

Bundan 22 yıl önce Wedel’de kurulan Wedel ve Çevresi Alevi Kültür Birliği, kuruluşunun 22 yılında Uetersende, Grosser Sand str 74 adresinde,   kendilerine ait satın aldıkları binada Cem evlerinin açılışını gerçekleştirdi.

Sunumunu derneğin sekreteri Murat Sarı’nın başarıyla yaptığı açılış törenine yoğun bir ilgi ve  katılım gözlendi. Cem Evinin açılış töreninde  derneğin geçmiş dönemde başkanlığını yapmış bulunan, eski başkanlardan, Mahmut Arık, Ali Akdemir, Hasan Akgül, Nuri Akgül ve Onursal başkan Ali Aksüt‘ün yanısıra, SPD Altona belediye meclis üyesi Behçet Algan,  Almanya Alevi Toplumu yönetim kurulu üyesi Baykal Aslandoğan, Neu Münster Alevi Toplumu başkanı Erdogan Bıçıcı, Haak-Bir başkanı Orhan Özgür, Kiel Alevi toplumu yönetim kurulu üyesi Alisan Bulut, Alevi egitimcisi Ismail Kaplan, Alevi dedeleri Erdogan Arslan, Mustafa Misir ve Ueternsen belediye meclisi sözcülerinden Adolf Bergmann‘da hazır bulundular.

Açılış töreninde derneğin  başkanı Süleyman Yılmaz yaptığı konuşmasında gelen misafirleri selamlıyarak,  teşekkür eden Yılmaz, ” 2013 yılı aralık ayında anahtar teslim alarak girdiğimiz binayı, uzun süren restorasyon çalışması sonucu ancak, 2015 yılında bugün  tamamlayarak girebiliyoruz. Emeği geçen tüm canlara  tesekkür ediyorum ” dedi.

Cem Evinin Kapısı Tüm inançlara Açıktır..

Wedel ve Çevresi Alevi Kültür Birliğinin uzun süre başkanlığını yapmış bulunan ve şuanda derneğin onursal başkanı olarak çalışmalara destek veren Ali Aksüt‘de yaptığı konuşmada, ” Cem evinin kapısının tüm inançlara açık olduğunu belirterek, bizler dil, din, inanç, ayrımı yapmadan,  inancımızın bir gereği herkese bir gözle, Sevgi ve hoşgörü penceresinden  bakıyoruz ” diyerek sürdürdüğü konuşmasında, derneğin restorasyon çalışması sırasında büyük bir özveri ve fedakarlik örneği gösteren başkan Süleyman Yılmaz‘a teşekkür ederek bir buket çicek takdim etti.

Almanya Alevi Toplumu Fedarasyon yönetim kurulu üyesi, Baykal Aslandoğan‘da açılış töreninde bir konuşma yaptı.
Aslandoğan konuşmasında, 25 yıllık Alevi hareketinin bugünkü geldiği noktaya dikkat çekerek, örgütlenmenin önemine vurgu yaparak, Alevi hareketinin bugünlere gelmesinde emeği geçenlere teşekkür etti ve uluslararası planda alevilerin birliğine yönelik oyunlara karşı uyanık olunması çağrısında bulundu.

SPD Altona belediye meclis üyesi, Behçet Algan‘da yaptığı konuşmada, seçimlerde oy kullanımnın  yüzde 32 olduğunu belirterek, insanların duyarsızlığını eleştirerek, Türkiyenin hızla karanlık bir sürece doğru gittiğini ve vatandaşların sandığa sahip çıkmasını istedi. Daha sonra söz alan Alevi öğretisi eğitimcisiİsmail Kaplan‘da, açılan cem evinin Ueternsen ve çevresindeki alevilere hayırlı olmasını dileyerek, alevi öğretsinde bazı değerlere tekrar vurgu yaptı. Alevi ögretisindeki yola, inanca bağlılığa dikkat çeken Kaplan, ” Alevi inancında herkes eşittir. ” dedi.  Ayrıca Alevilik inancında rızalığın önemine değinen Kaplan,  görüşlerimiz farklı olabilir ama, rızalıkta ortak bir noktada buluşabiliyoruz. Açılış töreninde, Uetersen belediye meclis üyesi, Adolf Bergmann ve  Kiel’den gelen Alevi dedesi, Erdoğan Arslan’da birer konuşma yaptılar.

Gülbeng Okunarak Açılış Kurdelesi Kesildi

Konuşmalardan sonra,  Mustafa Mısır dedenin  Gülbeng okumasının eşliğinde, cem evinin açılış kurdelesi yöneticiler ve dedeler tarafından ortaklaşa dualar eşliğinde  beraberce kesildi. Mustafa Mısır dede  tarafından  lokma duasının verilmesinin ardından, hep beraberce  dostça hep birlikte lokmalar yenildi. Daha sonra açılış töreninin kültürel bölümüne geçildi. Bu bölümde Gitarıyla sanatçı,  Nurdeniz  büyülüyen sesiyle,  Ruhi Su ve Hatayiden türküler seslendirdi. Türkiyeden programa davetli olarak katılan,  Güneş Yılmaz ve Hasan Yılmaz ikilisinin sunduğu   müzik ziyafetinin ardından,  sahne alan   derneğin yıllarca emektarlığını yapan, Murat Uğur, Sabri Uğur ve Hatem Uğur kardeşler dernek üyeleri ve misafirleri çoşturarak, türküler ve halaylarla açılışa renk ve güzellik katarak, konukların geç vakitlere kadar gönüllerince  eğlenmesine eşlik ettiler…

http://elbe-express.info/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün