Türkiyeden Haberler

Yargıtay son noktayı koydu; Hubyar Türbesi köy halkınındır

Alevilik inancının önemli temsilcilerinden Hubyar Sultan Tekkesi ile ilgili 2004 yılından bu yana devam eden mahkemelere son noktayı Yargıtay koydu. Davacı Mustafa Temel Tokat Kadastro Mahkemesi karanını Yargıtay’a yaptığı itirazı reddederek, Hubyar Türbesi’nin bir aileye değil, Hubyar Köyü Muhtarlığı öncülüğündeki tüm Hubyarlılara ait olduğuna hükmetti.

Hubyar Vakfı Genel Başkanı Halil Patlak, Tokat Hubyar Köyü Tekke Mezrası ile ilgili Tokat Kadastro Mahkemesi’nde tamamlanan dava sonrası yaşanan süreç ile ilgili olarak Tokat ve Hubyar halkına Gazetemiz Muhabiri Taner Yeşilsu aracılığı ile müjdeli haberleri verdi.

Hubyar Vakfı Genel Başkanı Halil Patlak, Hubyar Köyü Tüzel Kişiliği ile ilgili Tokat Kadastro Mahkemesi’nde devam eden davanın sonuçlandığını hatırlatarak, “Hubyar Köyü Tüzel Kişiliği ve Maliye Hazinesine karşı açılan dava reddedildi. Davaya konu olan Almus İlçesi Hubyar Köyü Tüzel Kişiliği adına kayıtlı tapuya kayıt ve tesciline, Hubyar Türbesi ve Hubyar Torunları Türbesi “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olduğunun kütüğün beyanlar hanesinde gösterilmesine, Hubyar Eğitim Vakfının davasının reddine, Davacı Mustafa Temel ve Davacılar Gülcihan Bulut tarafından Hubyar Köy Tüzel Kişiliği’ne karşı açmış olduğu ve 2008/46 esas sayılı davanın reddine karar vermiştir” dedi.

Hubyar Köyü ve halkı kazandı

Burada kazanan taraf yine Hubyar Köyü ve halkı olduğunu ifade eden Başkan Patlak, “Biz bu kaçıncı kazandığımız mahkeme olduğunu unuttuk. Çünkü biz hep kazanıyoruz. Ama bu seferki kazandığımız mahkeme son oldu. 10 senesine yaklaşan bu mahkemenin geçte olsa adaletin doğruyu, haklıyı bulacağını inancımız tamdı. Hubyar Türbesinde maliklik iddia eden Mustafa Temel’in Yargıtaya yaptığı itiraz reddederek mahkemeyi sonuçlandırdı. Daha önce Tokat mahkemelerinin verdiği ve köy halkını haklı gören kararlara Yargıtay’da yapılan itiraz sonuçlandı. Yargıtay, Hubyar Türbesinin, bir aileye değil, Hubyar Köyü Muhtarlığı öncülüğündeki tüm Hubyarlılara ait olduğuna hükmetti. Tüm Hubyarlılara ve demokratik kamuoyuna hayırlı olsun” dedi.

Hiç bir zaman kişisel bir amaçlarının olmadığının altını çizen Başkan Patlak,

“Bizim mücadelemiz bundan sonra başlıyor sırtımıza ağır bir yük oluşacak bu yükte bir Alevi inanç merkezinin sorumluluğunu taşıma yükü olacak. Hubyar Vakfı ve Hubyar Tüzel Kişiliği bu yükün altından kalkmak ve bunun Alevi inanç merkezine yakışacak şekle getirmek bizim sorumluluğumuzda artık.Hubyar da daha önce yaptığımız bir projeyle Selçuklu mimarisine göre bir proje hazırladık. Burada bir misafir hanesinden tutunda Cemevi, misafir evi, konferans salonları, hijyenik bir şekilde yemekhanesiyle, çay ocağıyla güzel bir mekan yapılacak. İnsanlar oraya gittiği zaman Alevi’siyle Sünni’siyle huzur içinde ibadetlerini yapabilecekler. Biz hiçbir şekilde ayrım gözetmeksizin herkese eşik şartlarda yaklaşan bir izlenimle bunları yapmak istiyoruz. Bizim kişisel hiçbir isteğimiz yok sadece Hubyar’ın öz kültürünü yaşatmak için mücadele veriyoruz. Burada yapılacak her şeyin hak için yapılacağına inanıyoruz. Hubyar’a inanan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu kazanımla beraber tüm arkadaşlarımızın birlik beraberlik içerisinde devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

http://www.hursozgazetesi.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün