Türkiyeden Haberler

Yazar Seydi Özcan,Aleviler üzerindeki baskıları yazdı

Seydi Özcan’ın “Alevilik-İslam Anlaşmazlığı ve Tayyip Erdoğan’ın Hazin Çöküşü” kitabı raflardaki yerini aldı.

“Cumhuriyet döneminde isyanlar ve darbeler”, “Alevi-İslam anlaşmazlığı”, “Milliyetçilik ve Dersim Katliamı” bölümlerinden oluşan kitapta Özcan, Alevi yurttaşların üzerindeki baskıları, toplumsal olaylar üzerinden örneklerle aktarılıyor.

Kitabında Aleviliğin tarihi ve felsefesi üzerine saptamalarına yer veren Özcan, evrensel değerler ile birbirini çürüten günlük hükümlerin nasıl çatışmalar yarattığına dair tespitlerini paylaşıyor.

“Alevilikte insan ölümsüzdür, Allah’ın nefesinin bir parçasıdır. İbadetinde sadece davranışlarının hesabını verir. Allah’tan karşılık beklemez, rüşvet vaadinde bulunmaz. Allah ile hamhal olur. Saz çalar, deyiş söyler, muhabbet eder” ifadelerini kullanan Özcan, “Alevilerin haccı, insan-ı kamili ziyaret etmektir” diyor.
Özcan, Aleviliğin ahlakı fıkhın gölgesinden aydınlığa taşımaya ve dinin siyasallaşmasını önlemeye çalıştığını, laikliğin, insan haklarının ve demokratik yönetim tarzlarının uygulanmasına elverişli bir ortam hazırladığını vurguluyor.

Seydi Özcan, anılarına ve geçmişten günümüze gözlemlerine yer verdiği kitapta AKP dönemindeki siyasi davaları da ele alıyor.

www.evrensel.net

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün