Avrupadan HaberlerHaberler

Yol TV: “Dün Susmadık, Bugün de Susmayacağız”

Yol TV, son dönemlerde iktidar medyasının iftira ve karalamalarına karşın basın açıklaması yayınlandı.

Yol TV, Açıklamasında “Alevilerin değil tüm mazlum halklarının özgür sesidir” dedi.

Açıklamanın devamı söyle:

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun (AABK) çağrısı üzerine,14 ülkedeki bileşenleri olan federasyonlar ve onlara bağlı binlerce üyemizin, işverenler ve akademisyenlerin de aktif desteğiyle 2006 yılında kuruldu.

Yaklaşık 400’e yakın Alevi kurum temsilcisi ve işverenlerin de içinde olduğu katılımcılarla, Avrupa Alevi Birlikleri Genel Merkezi’nde herkese açık bir şekilde gerçekleştirilen etkinlikle kuruluşu kamuoyuna ilan edilip yayın hayatına başladı.

Yani Yol TV salt belirli kişilerin veya işverenlerin maddi desteği ile değil, Avrupa’daki milyonlarca Alevinin emeğiyle, Alevi toplumunun sesini geniş kitlelere ulaştırabilmek ve bu yola hizmet etmek için kuruldu.

Yol TV sadece Alevilerin değil tüm mazlumların ortak sesidir

Hem teknik donanımı, hem de 15 yıl içerisindeki tüm giderleri, inancı yaşatmak isteyen ve bu yola gönül veren canlarımızın maddi katkılarıyla var olmuştur. Yol TV şu an hukuki olarak da AABK’ye bağlı bir işletmedir. Bu anlamda Yol TV kişilere bağlı olarak çalışmayan ve kurumsal kimliği de olan bir televizyondur. Yayın ilkelerini bu kimliğe uygun belirlemiştir, dolayısıyla Alevi toplumunun diğer inançlarla eşit haklara kavuşabilmesi ve Alevilerin görünür olabilmesi mücadelesiyle, demokrasi mücadelesi veren diğer dinamiklerin arasındaki birbirini güçlendiren ilişkisini doğru kurmuştur.

Tam da bu nedenle Yol TV, 15 yıl içerisinde Türkiye’nin en ücra köşelerine kadar kırdan kente ayak basmadık bir yer bırakmamış, Alevi toplumunun var olma amacına medya boyutunda omuz vererek, demokrasinin ve laikliğin eksikliğinde, bu topraklardaki yurttaşların eşit haklara sahip olmamasının asıl sorun olduğu bilinci ile hareket etmiştir.

Bu anlamda asla dar mezhepçi bir çizgide olmayarak ekranlarını tüm mazlumlara açmıştır. Bizatihi bu nedenle bugün gelinen noktada, Alevi toplumuna her daim nefretini gizlemeyen zihniyetin temsilcileri olan yandaş medya, tarihsel kinlerinin motivasyonu ile Boğaziçi öğrencilerinin demokratik protestolarını Yol TV’nin yönlendirdiğini iddia etmiştir.

Havuz medyasında servis edilen bu haberlerle ne Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin haklı direnişlerinin kitleler üzerindeki muazzam etkisi, ne de Yol TV’nin tüm ezilen, ötekileştirilen kesimlerin sesi olduğu gerçeği manipüle edilinebilir. Zira Yol TV sadece Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin direnişini haber yapma hakkını kullanmıştır, bu bir yayın kuruluşu açısında meşruluğu tartışılamayacak bir haktır.

Yol TV’nin yayın çizgisini direniş kaydı güçlü bir tarihi hafıza belirliyor

Tarihte geçmişten günümüze Alevilere atılan iftiraların ve yapılan katliamların daimi faili olan zalim zihniyeti, Yol TV nezdinde Kızılbaşlara karşı olan kin ve nefretlerini bu defa da Boğaziçi protestolarını bahane ederek sürdürmektedir.

Yol TV, bu zihniyetin her türlü provokasyonlarına ve şantajlarına rağmen asla geri adım atmayarak, çağdaş, laik ve demokratik bir Türkiye sevdalılarıyla birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz. Eşit yurttaşlık taleplerini haykıran tüm mazlumların sesi olmaya devam edecektir.

Alevi hareketini ve televizyonunu hayali senaryolarla kriminalize etmeye çalışan tüm manipülasyonlara rağmen, Yol TV ile beraber doğruluğuna inandığımız ilkeler etrafında mücadele etmekten yılmayacağız.

Hüseyin’in zalime karşı onurlu direnişini, günümüzde de devam ettiren bir çizgide, bu gerici zihniyete asla teslim olmadan mücadelemizi sürdüreceğiz.Tarihi hafızamızın içerdiği direniş geleneğini korumaya devam edeceğiz. Saray medyasının tarihsel kinle beslenen saldırılarına asla teslim olmayacağız.

Yol TV Yönetim Kurulu
5 Şubat 2021, Köln

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün